Pevnost Olomouc

Pevnost Olomouc

Pevnost Olomouc, nedobytná a úchvatná

Ještě v 60. letech 19. století se Olomouckou pevností pyšně procházel sám císař pán František Josef a pilně vedené stavební úpravy ji připravovaly na důležitou úlohu v propukající prusko-rakouské válce. Na dobývání obří městské fortifikace však nakonec nedošlo a to byl také počátek jejího konce. Naštěstí ji celou nepohltilo bující město, takže dnes si při ubytování v Olomouci můžete prohlédnout celou řadu jejích pozůstatků.


Olomouckou pevnost nelze vnímat jako ucelenou výstavu soustředěnou na jednom místě. Naopak, prorůstá celou hanáckou metropolí a nezaměnitelně tak přispívá k jejímu historickému koloritu. Obdivovat můžete středověké hradby s výpady z doby, kdy se pevnost vlastně začala rodit, Špitálský bastion s Cikánskou brankou, několik pevnůstek, zbytky zbouraného Locatelliho bastionu či Terezskou bránu.


Jak nejlépe prozkoumat Pevnost


Toužíte-li však přeci jen po klasické expozici, i v tom vám Pevnost města Olomouc vyhoví. Vypravte se do objektu Prachárny blízko Botanické zahrady v ulici 17. listopadu, kde najdete vše důležité o historii celého areálu a řadu zajímavých exponátů. A v bývalém dělostřeleckém skladu Korunní pevnůstky se schovává unikátní „Pevnost poznání“ popularizují zábavnou, vysoce interaktivní formou vědu a techniku.


Máte v podstatě dvě možnosti, jak Olomouckou pevnost dokonale poznat. Tou první je vydat se z hotelu Ibis Olomoucdo Korunní pevnůstky, kde je umístěn i bronzový model „socha Olomoucké pevnosti“ akademického sochaře Jiřího Žlebka, věrně kopírující její vrcholnou podobu z roku 1758. Anebo stačí chodit po městě s očima otevřenýma a určitě se s pevností setkáte.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.