Zdíkův palác v Olomouci

Zdíkův palác v Olomouci

Vzpomenete si ještě z učiva ze základních škol, kde a jak vymřel český královský rod Přemyslovců? Ve Zdíkově paláci v historickém srdci Olomouci můžete být této tragické události českých dějin doslova nadosah. Bude vás od ní dělit jenom sedm století.

Na cestě do Polska, hájit tam své pozice, zastavil se mladičký český král Václav III. na ubytování do Olomouce. Jak mohl tušit, že tam prožije poslední dny svého života? Neví se, a už se asi nikdy nezjistí, kdo 16letého Vaška třemi ranami dýkou usmrtil. V brzkých odpoledních hodinách 4. srpna 1306 ve Zdíkově paláci poslední mužský Přemyslovec vydechl naposledy.

Štafetu převzala Eliška Přemyslovna, pozdější manželka Jana Lucemburského a matka Karla IV.

Přemyslovský palác a jeho poklady

Zdíkův palác však není pouhým místem královské vraždy, je to i jedinečný doklad románské architektury a životního stylu našich předků v Olomouci. Pokochat se jeho interiérem, který zahrnuje gotickou kapli sv. Jana Křtitele a křížovou chodbu s cyklem nástěnných maleb či Rajský dvůr se studnou, můžete v rámci prohlídky Arcidiecézního muzea.

Ke Zdíkovu paláci se z hotelu Ibis Olomouc dostanete snadno tramvají č. 4 nebo 6 (zastávka U Dómu). Najdete ho v areálu Olomouckého hradu mezi katedrálou svatého Václava a kostelem svaté Anny. Otevřeno je každý den kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.