Zámek Tovačov

Zámek Tovačov

Jak dlouho trvala hodinářskému mistru Antonínu Lasovskému oprava věžních hodin na zámku v Tovačově, poničených velkou vichřicí v létě 2010? Celých 150 hodin, což je prakticky jeden měsíc práce. Stroj totiž vyrobila uničovská firma Thöndel už v roce 1930. Samotný zámek je však ještě o několik staletí starší.

Při cestě z hotelu Ibis Olomouc si ho nemůžete nevšimnout. Dominuje mu 96 metrů vysoká Spanilá věž, kterou nechal postavit Ctibor Tovačovský z Cimburka během renesanční přestavby objektu roku 1492. Po jeho smrti zámek Tovačov koupil Vilém z Pernštejna za 24 tisíc kop grošů. To židovský průmyslník David Guttman za něj dal zadluženému hraběti Küenburgovi o necelých 400 let později více než 2 a půl miliónu zlatých...

Hudební skladatel na Tovačově
Nejvýznamnějšími osobnostmi tovačovského zámku byli jeden z jeho majitelů Vilém II. z Pernštejna a Klement Slavický. Držitel Zlaté medaile za IV. symfonietu Pax hominibus in universo orbi, věnovanou 40. výročí OSN, se v Tovačově narodil a jeho tvorbu dnes připomíná zámecká expozice.

K důležitým částem zámku Tovačov patří zámecké křídlo se vstupním schodištěm imitujícím schody vídeňské opery od Maxe Fleischera, bohatě zdobená barokní kaple či rozsáhlý obranný systém. Areál doplňuje krásný anglický park se sochou sv. Jana Nepomuckého a s kašnou alegorie soutoku Moravy a Bečvy.

Zámek Tovačov se vypíná na východním okraji města u Mlýnského náhonu mezi rybníky Hradeckým, Kolečko a Annínským jezerem. K dispozici je u něj parkoviště, otevřeno má od dubna do října a běžné vstupné činí 80 Kč (za vyhlídku věže zaplatíte 30 Kč).

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.