Zámek a hrad Plumlov

Zámek a hrad Plumlov

Krutý purkrabí v povozu taženém ohnivými oři, zkamenělá zámecká paní, rytíř zabitý přesnou ranou z praku… plumlovský zámek obývá věru podivná čeládka. O další důvod navíc, proč tuto výjimečnou historickou památku poblíž Prostějova vidět na vlastní oči.

Podle pověsti lze v okolí zámku, u vodní nádrže Plumlov či kolem kostela Nejsvětější Trojice kočár s purkrabím potkat i teď. Potrestán je za to, že během stavby zámku Janem Adamem Ondřejem z Lichtenštejna mezi roky 1680 a 1690 poddané doslova sdíral z kůže.

Plán postavit čtyřkřídlý zámek se skutečně nikdy nerealizoval, proto purkrabí jezdí kontrolovat průběh výstavby dodnes.

Kamenná paní na Plumlově

Jiná legenda se už zřejmě naplnila. Na původním plumlovském hradě, založeném nejspíše Přemyslem Otakarem II. ve 13. století, žil kdysi statečný a takřka nezranitelný rytíř. Nešťastně se však zamiloval do sličné panny z kovárny, jejíž bratr ho zabil jediným možným způsobem: kamenem z praku. Podle dívčiny kletby se měl každoročně z hradu odtrhnout kámen až do úplného rozpadu na sutiny.

Stalo se. Hrad byl sice v 16. století přestavěn na renesanční zámek, avšak postupně chátral, vyhořel, roku 1801 ho poničila vichřice a následně byl zbořen. Dochovaly se z něj jen zbytky zdiva, sklepů, věže a hradní studny. Uvidíte je na zámeckém nádvoří.

Na srázu nad Podhradským rybníkem si všimněte kamene připomínajícího sedící ženu. To je dávná paní plumlovského hradu, kvůli níž se na stuze oběsila zručná dívka. Šlechtična nesnesla, že je podaná šikovnější, trápila ji a za to byla prokleta.

Prohlídka plumlovského zámku

Vydáte-li se na některý ze zámeckých prohlídkových okruhů, můžete se těšit na muzejní expozice se sbírkami keramiky, zbraní a nábytku nebo na pohádkové sklepy. Unikátem je adrenalinová trasa po nepřístupných prostorách pátého a šestého podlaží.

Na zámek Plumlov se z hotelu Ibis Olomouc dostanete nejlépe autem (po dálnici do Prostějova). Druhou variantou je pěší výlet po turistických značených cestách z prostějovského vlakového nádraží (asi 9 km).

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.