Rozhledna Velký Kosíř u Olomouce

Rozhledna Velký Kosíř u Olomouce

Rozhledna Velký Kosíř u Olomouce

Rozhledny se dnes už staví leckde, ovšem kopec Velký Kosíř poblíž Olomouce si ji zaslouží bez debat. Jedná se o jedno z nejvyšších míst Hané s krásnými výhledy na velkou část Moravy, s naučnou stezkou, strašidlem Fajermonem a řadou dalších atrakcí.


Napadlo vás při čtení předcházejícího odstavce, že jsou Čechy pod Kosířem? Ať to zní jakkoliv podivně, je to tak. Víska tohoto jména se rozkládá pod prudšími, západními svahy kopce, a po žluté turistické značce to z ní jsou nahoru jenom dva kilometry. Navíc si v obci můžete prohlédnout zámek stejného jména s filmovou expozicí Jana a Zdeňka Svěrákových, Hasičské muzeum či Muzeum kočárů.

Pojedete-li ke Kosíři autem během svého pobytu v Olomouci, patrně však k němu přijedete z druhé strany. V takovém případě je výhodné zaparkovat ve Slatinicích, prohlédnout si místní Muzeum veteránů poblíž lázeňského parku a odsud se opět po žluté vydat k rozhledně. Z této (východní) strany je to o poznání dál, zato stoupání není tak výrazné.

Pěkný tip na výlet z hotelu Ibis Olomouc

A teď už rychle na 442 metrů vysoký vrchol Velkého Kosíře, kterému se tady líbezně říká Moravský Mont Blanc. Ve zdejších lesích sice prý řádil bubák Fajermon, podzemí údajně křižují tajné chodby a dokonce se tu někde ukrývá i zlatý poklad, avšak vy se nemusíte ničeho obávat. Naopak, odměnou za výstup vám bude nádherná rozhledna otevřená roku 2013.


Tato dřevěná krasavice s vyhlídkou z výšky 25 metrů nad okolním terénem vás na první pohled zaujme svým netypickým designovým řešením. Rozhodně se vyplatí, udělat si na její zdolání čas a pokochat se detaily, jako jsou popisky na jednotlivých zakoupených schodech či výhledové otvory v opláštění.


Rozhledna Velký Kosíř je otevřena od dubna do října a základní vstupné je stanoveno na 20 Kč. Nechybí prodej občerstvení a suvenýrů, toalety a dokonce ani funkční ohniště, na kterém si můžete opéci buřtíky.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.