Přerov, více než zastávka ocelových ořů

Přerov, více než zastávka ocelových ořů

V samém srdci Moravy leží město, zrozené za krále Přemysla Otakara II., vzdělané působením Jana Ámose Komenského a zocelené železniční tratí v polovině 19. století: Přerov. I dnes má svému návštěvníkovi co nabídnout – jste-li ubytovaní v Olomouci, je to sem autem slabou půlhodinku.

Máte-li Přerov zařazený pouze ve škatulce „koleje, nádraží a vlaky“, budete si muset své mínění trochu upravit. Ano, jedná se o jeden z nejdůležitějších železničních uzlů republiky, avšak za pozornost stojí hned historická nádražní budova s dobovými informačními cedulemi a památníkem v podobě parní lokomotivy.

Přerovská lákadla

Vydáte-li se hlouběji do města, minete nejprve pivovar Zubr a následně barokní kostel svatého Vavřince. Vlastní starobylé centrum není nijak rozsáhlé, nicméně svojí sevřeností a pozůstatky opevnění s baštami vytváří poutavý celek.

Dominuje mu Horní náměstí se sochou rodáka Jana Blahoslava a renesančním zámkem. V jeho útrobách sídlí už od roku 1888 význačné Muzeum Komenského, zahrnující také vlastivědné sbírky o Přerovsku. Ze zámecké věže můžete přehlédnout celé město na řece Bečvě i s okolím.

Hned za řekou začínají chráněná přírodní území Malé laguny a Žebračka s řadou oddechových a sportovních zařízení. A budete-li se z Přerova do Olomouce vracet osobním vozem, zastavte se v místní části Předmostí u Památníku lovců mamutů. Nabízí unikátní terénní prezentaci zdejších archeologických nálezů ze svrchního paleolitu.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.