Pohádkový hrad Bouzov

Pohádkový hrad Bouzov

Co mají společného pohádky Arabela se vrací, Kopretiny pro zámeckou paní, O medvědu Ondřejovi, O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Princezna Fantaghiro či Rumplcimprcampr? Všechny se natáčely na hradě Bouzov nedaleko města Loštice. Lepší tip na (nejen) nedělní výlet během ubytování v Olomouci nenajdete.

Přestože Bouzov vypadá na první pohled jako typický středověký hrad, svůj stávající romantický vzhled získal až na přelomu 19. a 20. století. Architektovi Georgovi von Hauberrisserovi se povedlo stvořit nadčasové dílo, evokující bujné jihoněmecké hrady a přitahující davy návštěvníků. Zařadili se mezi ně i prezident Masaryk nebo esesák Himmler v dobách, kdy zde nacisté udělali skladiště.

V každém případě se státní hrad Bouzov řadí k našim nejpopulárnějším památkám.

Za pestrou historií Búzova

Prvním písemně doloženým majitelem byl Búz z Bouzova mezi roky 1317 a 1339. Markrabě Jošt ho roku 1396 přenechal pánům z Kunštátu, avšak v roce 1558 Bouzov vyhořel a plně obnoven byl až více jak půlstoletí později. Za třicetileté války v něm císař pán věznil švédské zajatce. Na konci 17. století se hrad stal majetkem Řádu německých rytířů.

Právě na popud velmistra Řádu arcivévody Evžena Habsburského byl hrad přestavěn do dnešní podoby s arkýři, střílnami, dvěma padacími mosty a mříží, s chrliči a další výzdobou. Kromě nich během prohlídky uvidíte cennou hradní kapli v novogotickém stylu, dobové zařízení místností a bezpočet uměleckých předmětů.

Nudit se nebudou ani děti, pro které je připravena zábavná trasa s Ohnivcem, na jejíž závěr obdrží rytířský glejt.

Hrad Bouzov je otevřen od března do konce listopadu a základní dospělé vstupné činí 150 Kč. K největším atrakcím v průběhu sezóny patří přelet horkovzdušných balónů spojený s bohatou doprovodnou podívanou.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.