Olomoucké kašny krásně stříkají a osvěžují

Olomoucké kašny krásně stříkají a osvěžují

Hanácká metropole je městem kašen, celkem jich zde stojí 25. Během pobytu v Olomouci doporučujeme prohlédnout si minimálně sedm nejvzácnějších, fungujících už v období baroka. Příjemné osvěžení v horkém létě však najdete u všech.

Začínáte-li svou prohlídku Olomouce na Horní náměstí s orlojem a sloupem Nejsvětější Trojice (UNESCO), seznámíte se hned s kvartetem olomouckých kašen. Největší z nich, Caesarova kašna (1725) s jezdeckou sochou císaře Gaia Julia Caesara, se inspirovala Berniniho předlohou Konstantina Velikého v Římě.

Herkulova kašna (1688) zobrazuje antického siláka, bojujícího s lernskou hydrou. Na štítu má vytesanou orlici, symbol města. U radnice uvidíte kašnu Hygie (bohyně zdraví a čistoty) a Ariónovu kašnu od Ivana Theimera, jejíž realizace se připravovala už v 18. století, nakonec odhalili až roku 2002.

Kašny poblíž Horního náměstí

Cestou na Dolní náměstí s Jupiterovou kašnou (1707), z níž římský bůh metá blesky, nepřehlédnete Neptunovu kašnu (1683), kde bůh Neptun drží trojzubec dolů, aby chránil město. Její autor, gdaňský rodák Michael Mandík nepatřil k nejnadanějším sochařům, k lukrativním zakázkám se však dostat uměl. Podepsal se i pod Herkulovu kašnu a tvořil mj. také pro klášter Hradisko, v němž se nachází zbytky Saturnovy kašny (1740). Socha zdobící kašnu byla zničena roku 1784 po rozpuštění kláštera osvíceným císařem Josefem II.

Opačným směrem z Horního náměstí projdete kolem obchodní galerie Moritz. Na Merkurově kašně (1727) tam drží římský bůh Merkur kaduceus, hůl se dvěma hady. V Sokolské ulici, před kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie, se ukrývá Delfínova kašna (1725), ztracená a nalezená až v roce 2005 na dvoře základní školy Na hradě. Původní delfín chrlící vodu z tlamy se nedochoval, dnes se jeho role ujala lví hlava.

Olomoucké fontány dnes

Umělecky nejcennější kašna Tritónů (1709) stojící na náměstí Republiky připomíná Berniniho kašnu Fontana del Tritone v Římě. K dalším zajímavým kašnám Olomouce patří Theimerova kašna na Kollárově náměstí, kašna Haná na Tererově náměstí či hrající a světelná fontána u vlakového nádraží.

Zatím poslední přírůstek mezi olomoucké kašny tvoří bronzová fontána pramen živé vody sv. Jana Sarkandra před Sarkandrovou kaplí (2007) od Otmara Olivy.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.