Litovel, moravské Benátky

Litovel, moravské Benátky

Kdepak, městečko na řece Moravě není jenom známý pivovar. Litovel, jak už titulek naznačuje, by se klidně mohl nazývat moravskými Benátkami. Nevěříte? Z olomouckého hotelu Ibis to sem po dálnici D35 máte si 20 minut, tak neváhejte a přesvědčte se sami.

Budete-li do Litovle přijíždět z jihu, nejprve překonáte Mlýnský potok, vznikající u nedalekého Komárova soutokem Zeje, Pasti a Malé vody. Tam se od něj také odděluje potok Muzejní voda, lemující společně s dalším svým odtokem Papírenskou vodou jižní okraj města.

V Litovli je voda všude

Severní Litovlí protéká Morava. S pomocí svého ramene, zvaného v první polovině Náhon a ve druhé Dušní Morava, vytváří ohromný ostrov, na kterém mimo jiné najdete pěkné koupaliště. Z Náhonu také odtéká vodní dílo Nečíz, protínající samotný historický střed města pod náměstím Přemysla Otakara (prostor u vody je dostupný po schodech).

Asi 200 metrů za náměstím rozděluje Nečíz na dvě poloviny Smetanovy sady. V jižní půlce sadů se rozlévá Olomoucký rybník, severní část převážně vyplňuje Uničovský rybník. Na jeho březích se tyčí výstavní Kolářova vila a také bronzová socha zápasníka Gustava Frištenského, který v Litovli žil a zemřel. Zlatým hřebem je budova prestižního Gymnázia Jana Opletala s kvartetem nádherných mozaik.

Co uvidíte v Litovli

K dalším litovelským lákadlům patří téměř 66 metrů vysoká věž radnice a kamenný Svatojánský most přes Moravu z konce 16. století (jeden z nejstarších dochovaných mostů u nás). Pokochat se můžete i barokním morovým sloupem, pozůstatky městských hradeb, kostelem sv. Marka či památníkem dobytí města Švédy za třicetileté války (tzv. Švédská deska).

A nezapomeňte, že v blízkém okolí Litovle najdete nádherné Nové Zámky s romantickým parkem, krápníkové Mladečské jeskyně a chráněnou krajinnou oblast Litovelské Pomoraví.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.