Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Olomouci

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Olomouci

Jednou z prvních dominant Olomouce viditelných při příjezdu od Litovle je kostel svatého Cyrila a Metoděje. Většina návštěvníků hanácké metropole na něj však při procházkách vyhlášeným historickým jádrem úplně zapomene. Neudělejte během ubytování v olomouckém hotelu Ibis stejnou chybu.

Zbytečně byste se ochudili o jednu z nejzajímavějších olomouckých pamětihodností.

Chrám svatého Cyrila a Metoděje, vysoký 65 metrů, přitom neuchvacuje žádnou starobylostí. Právě naopak. Arcibiskup Leopold Prečan ho slavnostně vysvětil až 5. července 1932. Přesto se jedná o architektonicky i umělecky mimořádně významnou stavbu.

Úžas vzbuzuje například nezvykle vysoké množství drahých kamenů použitých na její výzdobu. Považte sami: 10 druhů mramorů: (sněžníkovský, africký, italský, španělský, belgický), 5 druhů žul včetně švédské, po 2 druzích onyxů, pískovců a travertinů, acháty…

Rekordy hejčínského chrámu

Kostel ve stylu neoklasicizující moderny v okrajové olomoucké čtvrti Hejčíně se pyšní největším oltářním obrazem ve střední Evropě. Monumentální mozaika Confiteor (Vyznávám se) o ploše přes 60 metrů čtverečních zobrazuje nad siluetou Olomouce mimo jiné Nejsvětější Trojici, Pannu Marii, arcibiskupa Prečana či sv. Cyrila a Metoděje.

Oba naši světci ostatně v podobě bronzového, čtyři metry vysokého sousoší vítají všechny příchozí do svatostánku i náhodné kolemjdoucí.

Baziliku svatého Cyrila a Metoděje najdete na Cyrilometodějském náměstí kousek od autobusové zastávky Na Trati. A také dvě stanice od vlakové zastávky Olomouc-Nová Ulice vedle hotelu Ibis.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.