Horní náměstí Olomouc

Horní náměstí Olomouc

Málokoho by dnes napadlo, že na místě olomouckého Horního náměstí byla ještě ve 13. století zrádná bažina. Stačilo však pár desetiletí a močálisko nahradila tržnice, později vznikly první výstavní domy zdejších boháčů a místo se rychle stalo přirozeným centrem hanácké metropole. Dnes se sem můžete vydat za unikátními pamětihodnostmi, nákupy i odpočinkem.

Nejznámější olomouckou atrakcí je určitě orloj na radnici uprostřed náměstí. I přes svůj styl socialistického realismu z padesátých let rozhodně stojí jeho produkce (vždy pouze v pravé poledne) za zhlédnutí. V budově převážně goticko-renesanční radnice si můžete prohlédnout tři stálé expozice, zasvěcené dějinám města.

Nejvýznamnější památkou Horního náměstí je sloup Nejsvětější Trojice z roku 1754. Vyjadřuje díky za konec morové epidemie a glorifikuje katolické náboženství. Jedná se o nejvyšší sousoší v českých zemích (32 m) a také o největší barokní sousoší u nás. Zahrnuje kapli, pozlacená sousoší Nanebevzetí Panny Marie a Nejsvětější Trojice, 18 soch světců, 12 figur světlonošů a 12 reliéfů apoštolů.

Řadí se mezi světové kulturní dědictví UNESCO.

Kamenná krása náměstí

K dalším magnetům Horního náměstí patří kromě Moravského divadla a Petrášova paláce tři kašny: Herkulova (dokončena 1688), Caesarova (dokončena 1725) a novodobá Ariónova. Při absenci stromů poskytují v letních měsících příjemné osvěžení.

Na Horní náměstí se z hotelu Ibis Olomouc dostanete tramvají (v letech 1899 až 1956 ho dokonce přímo přetínala, dnes musíte vystoupit na zastávce Okresní soud), nebo za čtvrthodinku pěšky. Ústí na něj celá řada ulic včetně Dolního náměstí s Mariánským sloupem. Severně, za Edelmanovým palácem, se nachází obchodní galerie Moritz a kostel svatého Mořice s vyhlídkovou věží.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.