Hanácké skanzen Příkazy

Hanácké skanzen Příkazy

Roku 1875 byl nově postaven celý hanácký statek č. p. 54 s obytnou a hospodářskou částí v obci Příkazy. Tehdejší majitelé sotva mohli tušit, že tím položili základ ke vzniku unikátního Hanáckého skanzenu. Dnes zahrnuje další budovy a je jedinečným důkazem hliněného stavitelství v této části Moravy.

Soubor staveb lidové architektury Příkazy se nachází v nevelké obci stejného jména asi 10 kilometrů severovýchodně od Olomouce. Díky těsné blízkosti dálnice D35 a železniční tratě do Litovle je z hotelu Ibis velice dobře dostupný. Nehledě na to, že je ideální zastávkou na cyklistických či turistických toulkách okolím hanácké metropole a Litovelským Pomoravím.

Lidové stavitelství na Hané

Hanácké skanzen Příkazy nabízí kromě zrenovovaného Kameníčkova gruntu další zajímavé objekty. Především to je kvarteto špaletových stodol z období mezi lety 1800 až 1850, dále zahrada s ovocnými stromy a také původní hanácká hospoda.

Nedílnou součástí skanzenu jsou zemědělské stroje užívané během polních prací i rozmanité nástroje a nářadí. Uvidíte, jak lidé před více než jedním stoletím bydleli a pracovali, nakouknete do jejich každodenních radostí i starostí. Speciální expozice se zaměřuje na dětské hračky, žehlení a praní.

Otevírací doba areálu je od května do září (chcete-li jindy, musíte se telefonicky objednat), vždy o víkendech a během hlavních prázdnin také další dny v týdnu mimo pondělí. Za vstup zaplatíte 60 Kč. Dodejme ještě, že navštívit můžete i galerii, kino Stodola a často se zde pořádají nejrůznější kulturní akce.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.