Chrám svatého Gorazda v Olomouci

Chrám svatého Gorazda v Olomouci

Podobných staveb u nás moc není. Ač byl pravoslavný chrám svatého Gorazda postaven až v roce 1939, řadí se díky pestře malované fasádě a pozlacené kopuli mezi nejtypičtější památky hanácké metropole. Místními obyvateli je možná trochu přehlížený, vy se však během pobytu v Olomouci rozhodně neostýchejte k jeho prohlídce.

Víte, kdo to byli Sedmipočetníci? Jedná se o sedm svatých v čele se svatým Cyrilem a svatým Metodějem. Patří mezi ně také svatý Gorazd, kterému byl kostel, projektovaný rodákem z Podkarpatské Rusi Vsevolodem Kolomackým, 29. května 1939 zasvěcen.

O posvěcení základního kamene i celého chrámu se postaral shodou okolností také Gorazd, biskup pravoslavné církve v Československu. Nacisté jej popravili jen pár roků poté za podíl na ukrývání parašutistů, kteří provedli atentát na Heydricha. Svatořečení Gorazda II. se ve svatostánku uskutečnilo od 4. do 6. září 1987. Posvátný kruh se uzavřel.

Na cestě za svatým Gorazdem

Interiér olomouckého chrámu sv. Gorazda se pyšní ostatky sv. Averkije, který zemřel již kolem roku 167, výzdobou ikonami svatých a zobrazením význačných církevních událostí. Otevírá sice pouze během mší, jinak však lze dovnitř nahlédnout dveřmi.

Kostel svatého Gorazda najdete na Gorazdově náměstí u řeky Moravy, kousek od historického centra. Od hotelu Ibis Olomouc se sem pohodlně dostanete tramvají, stačí vystoupit na zastávce Žižkovo náměstí nebo U Bystřičky. Pěkný pohled na něj se naskýtá zvláště během večerního nasvícení.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.