Arcidiecézní muzeum Olomouc

Arcidiecézní muzeum Olomouc

Arcidiecézní muzeum, bohaté kvantitou i kvalitou

Podívali byste se rádi do míst, kde byl zavražděn poslední Přemyslovec, král Václav III.? Chcete vidět, jak luxusní byly kočáry, v nichž se kdysi vozila nejzámožnější šlechta? Zajímá vás to nejlepší z českých dějin? V takovém případě neváhejte a během pobytu v Olomouci navštivte tamní Arcidiecézní muzeum.

Výstavní sály, kterým žehnal sám papež

Myšlenka založit muzeum, jež by široké veřejnosti představilo početné církevní umělecké sbírky, vzešla přímo od papeže Jana Pavla II. Od roku 2006 tak funguje v samém srdci hanácké metropole výstavní areál, využívající několika historicky význačných, zrekonstruovaných budov takzvaného Olomouckého hradu. Na jeho prohlídku si vyhraďte dostatek času.
Centrem Arcidiecézního muzea je románsko-gotický Zdíkův palác, dříve zvaný Přemyslovský, protože právě zde roku 1306 tragicky zahynul mladý král Václav III. Uvidíte tady křížovou chodbu, rajský dvůr se studnou či fresky v kapli svatého Jana Křtitele. Přístupná je také blízká barokní kaple svaté Barbory.

Na cestě z hotelu Ibis na olomoucké Václavské náměstí

Velká část expozic, mezi něž se řadí i kaple svaté Anny, je umístěná v objektu Kapitulního děkanství. Prohlédnout si můžete Jupiterův a Neptunův sál, obrazárnu, rozlehlé sklepení či Mozarteum. Exponátů ve formě fotografií, obrazů, soch, kreseb, knih, mincí nebo medailí je tady ostatně přes 180 tisíc, nudit se opravdu nebudete.
Když k tomu připočítáte katedrálu svatého Václava, která na Arcidiecézní muzeum navazuje, a její 100 metrů vysokou věž, máte o zajímavý a poučný program během ubytování v Olomouci postaráno. Stačí tramvají dojet na zastávku „U Dómu“, nebo návštěvou muzea završit celodenní procházku po třetím největším moravském městě.

další události v okolí

Praha
Karlův most

Karlův most

Zjistit více
Ostrava
Forum Nová Karolína

Forum Nová Karolína

Zjistit více
Praha
Obchodní dům Palladium

Obchodní dům Palladium

Zjistit více
Praha
Obchodní centrum Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov

Zjistit více

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.